niedziela, 20 grudnia 2015

To już jest koniec!!! Wręczenie nagród i zakończenie projektu.

Projekt  "Bez biletu po Europie" zakończyliśmy konkursami:
- Wiedzy o krajach Europejskich i znajomości języka angielskiego zwycięzcami zostali:
I miejsce Roksana Banaś i Sylwia Mus
II miejsce Monika Tyndel i Bartek Wielgus
III miejsce Karol Biłos

-konkursem na najlepszy komiks o mitach greckich, zwyciężyli:
I miejsce Mus Sylwia i Misina Karolina
II miejsce Jakub Drożdż i Kita Krystian
III miejsce Kinga Komasa

- konkursem na prezentacje krajów Europejskich:
I miejsce Roksana Banaś
II miejsce Monika Tyndel
III miejsce Damian Drożdż

    Zwycięzcy w konkursach otrzymali gry i płyty edukacyjne w języku angielskim, w myśl zasady "przez zabawę do wiedzy". Ponadto wszyscy uczestnicy projektu zostali nagrodzeni za wytrwałość i zaangażowanie. Nagrodami były: słonik angielsko-polski oraz rozmówki wydania kieszonkowe. Fundacja NIDA postanowiła również obdarować wszystkich uczestników gadżetami z logo fundacji.
     Projekt był finansowany przez Program English Teaching, który został stworzony przez Polsko- Amerykańską  Fundację Wolności w 2000 r. Krajowym operatorem  Programu jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA.
     Projekt trwał 2 lata, jego autorem i koordynatorem była pani Małgorzta Makarewicz, która przez pierwsze  miesiące prowadziła zajęcia. Potem za koordynowanie projektu był odpowiedzialny pan Dariusz Badyla, który prowadził zajęcia razem z nauczycielkami języka angielskiego: panią Magdą Ryś oraz panią Agnieszką Pilarską.
     Uczestnikami projektu byli uczniowie klasy 5, którzy spotykali się 2 razy w tygodniu na zajęciach z języka angielskiego i przyrody, poznając kulturę, geografię i historię krajów Europejskich.Nie były to zwykłe zajęcia, ponieważ: gotowaliśmy, spotykaliśmy się z ciekawymi ludźmi, przebieraliśmy się w narodowe stroje, układaliśmy puzzle 3D, graliśmy w gry, zwiedzaliśmy park Europa w Miniaturze w Inwałdzie, chodziliśmy na wycieczki, malowaliśmy i ...dobrze się bawili, przy tym dużo się ucząc.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, bo był to piękny czas oraz pani Małgorzacie Makarewicz za odwagę i chęci w podejmowaniu trudnych zadań w nowych projektach oraz stworzenie szansy na rozwój uczniom naszej szkoły.  Dziękujemy!!!







czwartek, 26 listopada 2015

Spotkanie z Grzegorzem Michałkiem - rekordzistą świata w deniwelacjach


Grzegorz Michałek, rekordzista świata w deniwelacji (zdobywca najwyższego szczytu Mont Everest i najgłębszej jaskini), jest także: himalaistą, grotołazem, ratownikiem GOPR, nauczycielem języka angielskiego i wieloletnim trenerem Programu English Teaching. Pan Grzegorz odwiedza szkoły, których uczniowie biorą udział w działaniach Programu English Teaching, prezentując swoje osiągnięcia i dokonania. Nasza szkoła również gościła Pana Grzegorza na zajęciach ramach projektu "Po Europie bez biletu" fundacji polsko-amerykańskiej Nida. "Żeby zdobywać szczyty trzeba mieć dobrze poukładane w głowie. W szkole każdą jedynkę możecie poprawić – dostajecie drugą szansę. W dorosłym życiu każda brawura, czy lekkomyślność mogą prowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia. Nie sztuka wspiąć się na szczyt, trzeba mieć jeszcze siłę z niego wrócić. Jedną z najczęstszych przyczyn śmierci himalaistów w górach jest chęć zdobycia szczytu za wszelką cenę, bez względu na pogodę, stan zdrowia, zapas sił. W takich sytuacjach musi zwyciężyć zdrowy rozsądek, który nakazuje zawrócić pomimo pokusy zdobycia góry, gdy jej wierzchołek zdaje się być na wyciągnięcie ręki"- mówił w Grzegorz Michałek.

Pan Michałek opowiedział o swoim projekcie „Heaven and Hell”, który realizował pod hasłem „Pierwszy Człowiek – Polak – Ratownik”. Celem wyprawy było pokonanie przez tych samych ludzi największej różnicy wysokości, co w praktyce oznaczało zejście na dno najgłębszej jaskini Krubera-Voronia położonej w gruzińskiej Abchazji (sierpień 2012) oraz wspinaczkę na najwyższy szczyt świata, Mount Everest (kwiecień-czerwiec 2013). Uczniowiei byli zafascynowani opowieściami Gościa, chętnie zadawali pytania dotyczące wyprawy, byli pod ogromnym wrażeniem jego odwagi, determinacji i pasji.   






 

wtorek, 3 listopada 2015

Jeśli sałatka..., to tylko grecka

Pomidory, ogórki, sałata lodowa, cebula, oliwki, oliwa, zioła no i oczywiści ser feta i już mamy przepis na pyszną sałatkę grecką. Do tego bułki, lub bagietki i soki, mniam, tylko palce lizać. Były dwie miski i zjedzone dwie miski. Jedliśmy i oglądaliśmy bajkę-mit o Herkulesie, który z miłości do kobiety zrezygnował z  wiecznej uczty na Olimpie i pozostał na Ziemi z ukochaną. Piękna Disneyowska ekranizacja tego mitu przeniosła nas w świat starożytnej Grecji na dwie godziny. Po filmie chłopcy chcieli być Herkulesami, a dziewczyny jego ukochanymi - Dejamirami.








 

W poszukiwaniu Bogów Greckich

Grecy starożytni i współcześni kochają i czczą przyrodę. Znamy boginie: Gaję, Demeter i Korę, które według mitologii greckiej stworzyły przyrodę i pory roku. Znamy Heliosa i Zeusa oraz Hadesa odpowiedzialnych za to co na niebie, zjawiska pogodowe i skały. Dlatego wyruszaliśmy na wyprawę do lasu, na łąki i na "Kamienie Brodzińskiego", aby poszukać śladów tych bogów w przyrodzie. Kontynuując nasze zajęcia projektowe obserwowaliśmy przemianę świata przyrodniczego z szaty letniej w jesienną. Dowiedzieliśmy się wiele nie tylko o mitach greckich, ale również o przyrodzie.




 

Wurst znaczy kiełbasa

Nasze spotkanie z Niemcami zakończyliśmy w niemieckiej kuchni gdzie króluje kiełbasa. Niemcy przyrządzają ją na wiele sposobów, a my "przyrządziliśmy" ją na ognisku. Więc były kiełbaski, gra w piłkę,  śpiewy przy gitarze i tańce.Tym miłym akcentem rozstaliśmy się z Niemcami, jako tematem naszych zajęć projektowych.






czwartek, 3 września 2015

Wycieczka do "Europy w miniaturze".

Nasze zajęcia projektowe to również wycieczki. Końcem czerwca wybraliśmy się całą klasą na wycieczkę po Europie, ale takiej w miniaturze. Odwiedziliśmy park miniatur w Inwałdzie gdzie, wraz z przewodnikiem odwiedzaliśmy najciekawsze zabytki Europy i świata. Byliśmy: przy wieży Eifla, pałacu dożów w Wenecji, starym moście w Mostarze, krzywej wieży w Pizie, placu św.Piotra w Rzymie, operze w Sydney,, piramida majów Kukuledu w Chichen-Itza, czy posągi Moai na wyspie Wielkanocnej. Potem przyszła kolej na Polskę, gdzie zobaczyliśmy stadion narodowy w Warszawie, zamek w Malborku, wzgórze Wawelskie, Zamość i Łańcut. Po takiej podróży należało odpocząć, a odpoczywaliśmy nietypowo bo na karuzelach, elektrycznych samochodach, piramidzie strachu czy filmie 5D pt. "Tajemnica starej kopalni". Na koniec jedliśmy najwspanialsze ciastka, bo tak można zapewne nazwać "Papieskie Kremówki" z Wadowic.
Poniżej kilka zdjęć z wycieczki.






piątek, 12 czerwca 2015

Niemcy

Niemcy to kraj który był przedmiotem naszego zainteresowania w maju i czerwcu w ramach projektu Nida.
Zajęcia były poświęcone kulturze, obyczajom oraz treściom geograficznym dotyczącym Niemiec.
Podobnie jak przy wcześniejszych krajach: omawialiśmy symbole narodowe-  flagę i hymn, poznawaliśmy kulturę oraz bajki i legendy. W naszym zainteresowaniu była również kuchnia, której elementem jest Würste czyli kiełbasa niemiecka, którą spotykamy w marketach w postaci Frankfurterek czy Berlinek. My postanowiliśmy upiec kiełbasę na ognisku, a przy tym rozegrać turniej sportowy dziewczyny kontra chłopcy. Poniżej fotorelacja z zawodów sportowych rozgrywanych po ognisku.

 




poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Wielka Brytania

Witamy w Wielkiej Brytanii to temat zajęć w marcu i kwietniu w ramach projektu Nida.
Zajęcia były poświęcone, aż czterem państwom tworzącym Wielką Brytanię: Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej.
Omawialiśmy symbole narodowe:  flagi, hymny, roślinne symbole, porównując te kraje ze sobą. Nie zabrakło informacji o kulturze, zabytkach i kuchni brytyjskiej.
Uczniowie wykonywali "kobzy" oraz przebierali się za Szkotów. Próbowaliśmy również Angielskiej herbaty i ciastek  to był angielski "Five o'clock".



wtorek, 3 marca 2015

Francja

Witamy we Francji to temat zajęć w lutym w ramach projektu Nida. Na zajęciach poznawaliśmy Francję, jej kulturę, zabytki, zwyczaje oraz kuchnię. 
 Najwięcej emocji wywoływały zajęcia, na których piekliśmy croissanty o raz ciasteczka z ciasta francuskiego. Było mnóstwo zabawy podczas przygotowywania ciastek oraz podczas jedzenia. Oczywiście nie tylko na zabawie spędziliśmy zajęcia, bo przecież dowiedzieliśmy się mnóstwa ciekawych informacji o kulturze, zabytkach i kuchni francuskiej. Każdy  z nas zna: flagę, najważniejsze zabytki, rozpoznaje słowa hymnu i wie, że Francuzi kochają jedzenie, które jest dla nich okazją do spotykania się w gronie rodzinnym i z przyjaciółmi.
Cały czas uczymy się języka angielskiego, bo wiemy że jest to nasza brama do podróżny po Europie.